Sabun

13 yorum:

 1. Resim ve videoları göndereyim bakarmisınız. nereye gondereyim.bunları hiç kullanamiyacaksam nereye atayım. Toprağa atsam zararlı olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ilimilmek@gmail.com adresine gönderebilirsiniz, ben de merak ettim.

   Sil
 2. Gerçekten size ne kadar teşekkür etsem azdır. Bende uzun zamandır ev yapımı sıvı sabun yapıyorum fermente mutfağım dan öğrendim yapımını ve hiç donmuyor elleri tertemiz yapıyor. Ev yapımı sabunu rendeleyip üzerine iki bardak sıcak su koyuyoruz bayağı eriyor üstüne 250 ml zeytinyağı arap sabunu koyuyoruz içine 2 kaşık gliserin koyup blender dan geçiriyoruz koyu olmuşsa biraz daha su koyuyoruz istediğimiz esansdan damlatıyoruz vee harika sıvı sabun oluyor sağlıklı. Size sormak istediğim zeytinyağı arap sabununu kendim yapmak istiyorum bi bilginiz varmı ev temizliği içinde çok güzel naohla değilde kohla yapılıyor ama sabunlaşma formülü nedir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok pratik bir tarife benziyor, özellikle görüntü bakımından istenilen gibi olmayan sabunları ekonomiye kazandırmak için faydalı bir yöntem. Teşekkür ederim paylaştığınız için.
   Kendim sıvı sabunu bilinçli olarak hiç denemedim ama muhtemelen bir defasında aktardan naoh istediğim halde yanlışlıkla koh verildiğini düşünüyorum çünkü aynı arap sabunu gibi oldular sabunlarım ve 3 sene oldu katılaşmış değiller.
   Elimdeki kaynaklar zeytinyağı için koh değerinin 0,189 olduğunu söylüyor bu durumda 1000gr zeytinyağı için 189gr kullanırsak tüm yağı sabunlaştırmasını bekleyebiliriz, fakat belli bir oran sabunlaşmasın istiyorsak mesela %7 gibi bu sefer 175 gr koh kullanmamız gerekli.

   Sil
 3. Çok ama çok teşekkür ederim Allah razı olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eksik olmayın rica ederim, neticeden haberdar ederseniz sevinirim.

   Sil
 4. İyi geceler.Ben Koh bulamıyorum.Nereden alabilirim bilginiz varmı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, kimya firmalarından bulabilirsiniz. Kimyasal madde satan firmalar var ben mesela kostiği İzmir’de Cesa Kimya diye bir yerden sipariş etmiştim. Böyle yerlerde koh bulmak da mümkün.

   Sil